Punctaje rezidențiat: ce punctaj îți trebuie

La rezidențiat 2025, la Medicină, cel mai mare punctaj a fost 944, iar punctajul minim de promovare 566. Au promovat 5.178 de candidați din 6.832 care au primit punctaj. Mai jos vezi ce punctaj a avut fiecare poziție din clasificarea națională.

944punctaj maxim 2025
566punctaj minim de promovare
5.178candidați promovați
662punctaj median

Rezidențiat 2025, pe domenii

DomeniuÎnscrișiCu punctajPromovațiPunctaj maximPunctaj minim de promovare
Medicină6.9566.8325.178944566
Medicină dentară1.9501.9011.467935561
Farmacie1.2411.2121.067924554

Ce punctaj a avut fiecare poziție (Medicină, 2025)

Locul se alege în ordinea clasificării. Tabelul arată ce punctaj a avut candidatul de pe fiecare poziție.

Poziția în clasificarePunctajDin punctajul maxim posibil (950)
Locul 194499,4%
Locul 1092997,8%
Locul 5091896,6%
Locul 10090795,5%
Locul 25088593,2%
Locul 50086090,5%
Locul 75083888,2%
Locul 1.00081886,1%
Locul 1.50078382,4%
Locul 2.00075078,9%
Locul 2.50072075,8%
Locul 3.00068872,4%
Locul 3.50065769,2%
Locul 4.00062866,1%
Locul 4.50060263,4%
Locul 5.00057560,5%
Locul 5.178 (ultimul promovat)56659,6%

Câți candidați au luat fiecare punctaj (Medicină, 2025)

Interval de punctajCandidațiPondere
900 - 949138
850 - 899471
800 - 849664
750 - 799737
700 - 749811
650 - 699794
600 - 649925
550 - 599973
500 - 549884
450 - 499368
400 - 44957

Calculat din clasificarea finală publicată de Ministerul Sănătății pentru sesiunea din 16 noiembrie 2025.

Cum citești punctajele

  • Punctajul minim de promovare nu este fix. Este 60% din cel mai mare punctaj obținut la nivel național în acel an. În 2025, la Medicină, 60% din 944 înseamnă 566 de puncte. Sub acest prag nu poți alege loc sau post.
  • Promovarea nu garantează un loc. Locurile se aleg în ordinea punctajului, până se termină. Cine promovează, dar se clasează după ultimul loc disponibil sau renunță la alegere, este declarat respins.
  • Contează poziția, nu punctajul în sine. Cu 818 de puncte erai în 2025 pe locul 1.000 din țară, cu 750 pe locul 2.000, iar cu 688 pe locul 3.000.
  • Punctajele se mută de la an la an. Depind de dificultatea subiectelor, deci compară poziții, nu puncte.

Ultimul punctaj pe specialități

Ministerul Sănătății nu publică un punctaj de intrare pentru fiecare specialitate. Publică o singură clasificare națională, iar fiecare candidat alege, la rândul lui, din locurile rămase. O specialitate cu puține locuri și cerere mare se ocupă din primele sute de poziții. Una cu multe locuri, cum este medicina de familie, rămâne disponibilă până spre final.

Ca să îți faci o idee, pune alături poziția la care țintești și numărul de locuri pe specialități și centre din 2026. La Medicină sunt 4.481 de locuri. În 2025, candidatul de pe poziția 4.500 avea 602 de puncte.

Cum ajungi la punctajul pe care îl vrei

Un punctaj mare se face din grile cu complement multiplu, care dau trei sferturi din examen și au punctaj parțial. Vezi cum se calculează punctajul și exersează cu simulări punctate ca la examen: în Medicoo vezi după fiecare simulare punctajul din 950, exact ca în clasificare.

Întrebări frecvente

La Medicină, punctajul minim de promovare a fost 566. La Medicină dentară a fost 561, iar la Farmacie 554.

La Medicină 944 din 950, la Medicină dentară 935, iar la Farmacie 924.

Este 60% din cel mai mare punctaj obținut la nivel național, separat pentru fiecare domeniu. Nu este o valoare fixă și se schimbă în fiecare an.

La Medicină au promovat 5.178 de candidați din 6.956 înscriși. La Medicină dentară 1.467 din 1.950, iar la Farmacie 1.067 din 1.241.

În 2025, la Medicină, candidatul de pe locul 1.000 a avut 818 de puncte. Locul 500 a avut 860, iar locul 100 a avut 907.

950 de puncte: 50 de grile cu complement simplu a câte 4 puncte și 150 de grile cu complement multiplu a câte 5 puncte.

Nu. Locurile și posturile se ocupă în ordinea punctajului, în limita celor scoase la concurs. Cine se clasează după ultimul loc disponibil este declarat respins.

Ministerul nu publică un punctaj pe specialitate. Există o singură clasificare națională, iar fiecare candidat alege din locurile rămase când îi vine rândul.

Departajarea se face după punctajul ponderat, care ține cont de cum ai răspuns la întrebările cu grad mare de dificultate.

Medicoo apare în curând în App Store

Lasă-ne adresa de e-mail: îți scriem o singură dată, la lansare, cu codul tău de reducere.

Ofertă de lansare30% reducere pentru cei înscriși pe lista de așteptare până la lansare